w

Jak kupić bilet lotniczy bez opłaty transakcyjnej?

Pieniądze i karta kredytowa w kieszeni

Zakładam, że trafiłeś tutaj ponieważ szukasz biletu lotniczego i nie chcesz płacić opłaty transakcyjnej. No bo niby dlaczego?

A może po prostu planujesz swoją podróż?

Super!

Wchodzisz na stronę jakiegoś agenta, który sprzedaje bilety lotnicze, wybierasz kierunek, znajdujesz swój super bilet za 99PLN no i myślisz sobie „co za cena, biorę!”. Następnie przechodzisz dalej i w kroku, w którym masz płacić czeka Cię niespodzianka – kwota do zapłaty „159PLN”.

Ale chwila! Za co?

Odpowiedź brzmi: za korzystanie z serwisu. Za to, że twórca serwisu uzyskał dostęp do bazy danych linii lotniczych, umożliwił Ci wyszukiwanie, wskazał najtańszy i pośredniczy w sprzedaży biletu.

Taki model biznesowy musi kosztować i musi zapłacić za niego klient.

Czyli Ty i ja.

Czy to jest najgorsze rozwiązanie?

Niekoniecznie. Bardzo często agenci oferują dodatkowe usługi jak pomoc przy zmianie terminu wylotu albo zwrocie biletu. Dla mnie jednak najważniejsze jest żeby kupić najtańszy bilet, bez dodatkowych usług, których po prostu nie potrzebuję.

No dobra w takim razie jak porównać ceny biletów lotniczych? Wejść na stronę linii lotniczych i później na strony innych sprzedawców biletów (agentów) i porównywać je ze sobą samodzielnie?

Trochę czasu to zajmie…

Dlatego powstają meta wyszukiwarki lotów. Po to żebyś mógł znaleźć tanie bilety, wybrać najlepszy lot dla siebie i dokonać rezerwacji bezpośrednio w liniach lotniczych.

W internecie możesz również znaleźć meta wyszukiwarki hoteli jak chociażby ta na naszej stronie Wakacyjny Radar – szukaj noclegu.

Czy opłata transakcyjna za bilety lotnicze jest koniecza?

Opłata transakcyjna to opłata, którą dolicza sprzedawca biletu (agent) do jego ceny. Płacisz za to, że korzystasz z serwisu – ktoś musi. Płacę również i ja – żeby była jasność. W zamian za to dostajesz możliwość wyszukiwania tanich lotów, alerty cenowe i inne usługi, które świadczy agent.

Ale czy opłata transakcyjna za zakup biletów lotniczych jest problemem? Wg mnie sama opłata nie. Jest nim to, że szukasz najtańszego biletu dla siebie i bolesne jest to, że bilet kosztuje 59PLN a opłata transakcyjna potrafi kosztować 120PLN.

Na istnienie opłat transakcyjnych nie mamy żadnego wpływu ale możemy kupić bilet bezpośrednio w liniach lotniczych lub wybrać tego agenta, który oferuje tańszą cenę za bilet z wliczoną opłatą.

Ważna jest więc łączna cena !

Przecież chcesz kupić bilet, który jest dobrej cenie i wybranym przez Ciebie terminie. Właściwie co to za różnica czy opłata transakcyjna wynosi 20,50 czy 70 PLN? Tak – ja też chciałbym kupić bilet bez żadnej dodatkowej opłaty ale nie zawsze jest to możliwe.

Właśnie dlatego powstają meta wyszukiwarki.

Możesz w nich wyszukać i porównać ceny biletów lotniczych różnych linii lotniczych i agentów, w jednym miejscu. Nie musisz wchodzić np. na stronę Lufthansy, Budgetair, potem na Ticket, później na stronę LOT. To byłaby strata czasu.

Czy muszę płacić opłatę transakcyjną za bilety lotnicze?

Nie zawsze.

Niektórzy agenci nie pobierają opłaty transakcyjnej.

Na pewno nie zapłacisz jej jeśli kupujesz bilety lotnicze bezpośrednio na stronie linii lotniczych.

Ale nie łódź się – linie lotnicze również mimo tego, że nie pobierają opłaty transakcyjnej za sprzedaż biletów to jednak czasem stosują delikatnie mówiąc „nieprzyjemne” praktyki. Zawyżają ceny biletów lub zmieniają ich cenę jeśli rośnie popyt. Trudno się czasem przed tym bronić. To co możesz zrobić to porównywać ceny u różnych agentów i kupować tam gdzie jest najtaniej.

Jak uniknąć opłaty transakcyjnej za bilet lotniczy?

Jest jedno pewne wyjście. Kupuj bezpośrednio na stronach linii lotniczych.

Ale pytanie czy to jest najtańszy bilet, który jest dostępny na Twojej trasie? A może inny przewoźnik akurat w tym momencie oferuje bilet lotniczy w promocji?

No i wracamy do meta wyszukiwarek lotów, które wydają się być jedynym sensownym wyborem.

Jeśli chodzi o same wyszukiwarki to jest ich wiele na rynku. Najlepsze to wg mnie to Skyscanner i Momondo. Obydwie mają świetne możliwości i ciekawe funkcje, które doskonale się uzupełniają (o tym napiszę innym razem).

Mamy też naszą wyszukiwarkę Wakacyjny Radar, która ma takie same możliwości wyszukujące tyle, że ma dodatkowo połączenie z kilkoma innymi agentami na świecie. To właśnie dzięki temu możesz u nas znaleźć lepsze ceny szczególnie na trasach do Stanów Zjednoczonych i Azji. Minusem jest to, że agenci z naszej bazy czasami mają siedzibę np.: w Wielkiej Brytanii i ich strony są w j.angielskim. Chociaż i to przestaje być dzisiaj problemem.

Która wyszukiwarka lotów jest najlepsza? Trudne pytanie. Każda wyszukiwarka jest trochę inna i każdy musi znaleźć coś dla siebie. Ja używam własnej ze względu na wygodę – przyzwyczaiłem się do niej i tyle.

Wiem natomiast, że dobra wyszukiwarka to taka, która nic nie kosztuje, ma dostęp do dużej bazy biletów lotniczych i szybko wyszukuje połączenia. Do tego kalendarz cen biletów i przeszukiwanie tanich linii lotniczych jak Ryanair sprawiają, że jestem szczęśliwy 🙂

Jak znaleźć tani bilet lotniczy bez opłaty transakcyjnej w Ryanair?

Postanowiłem pokazać Ci jak kupić bilet lotniczy bez opłaty transakcyjnej na przykładzie taniej linii lotniczej Ryanair i naszej wyszukiwarki.

No więc zaczynamy.

Wchodzisz na stronę Wakacyjny Radar i klikasz „Tanie Loty”

Jak kupować bilety bez opłaty transakcyjnej - widok wyszukiwarki

Na następnej stronie zobaczysz okno wyszukiwarki lotów. Na potrzeby tego przykładu wybrałem lot z Warszawy – Modlina (WMI) do Aten (ATH). Miejsce wylotu i powrotu wpisujesz w polu oznaczonym czarnymi strzałkami.

Jak kupować bilety bez opłaty transakcyjnej-lot Warszawa Ateny

Czerwonymi kółkami zaznaczyłem kody IATA, które pozwalają zidentyfikować lotnisko. Musisz zawsze zwracać na nie uwagę, ponieważ w miastach często jest więcej niż jedno lotnisko. Budżetowe linie jak Ryanair często latają na mniejsze lotniska, co pozwala im utrzymywać koszty na niskim poziomie. Dla nas ma to spore znaczenie, ponieważ musimy wiedzieć gdzie startujemy i lądujemy 🙂

Wiem, że w tych dniach dostępny jest lot z Łodzi do Aten dzięki innej stronie dostępnej w naszym serwisie, na której znajduje się taka tabelka:

Jak kupować bilety bez opłaty transakcyjnej - tabela lotów Ryanair z Modlina do Aten

Możesz z niej wyczytać, w które dni tygodnia Ryanair lata z Warszawy-Modlina do Aten. Wybierając swoją datę wylotu po prostu wybierasz dzień tygodnia, w który wiesz, że Ryanair lata, na tej trasie. W tym przypadku jest to poniedziałek 8 kwietnia i powrót 15 kwietnia.

I dalej…

Kiedy wybrałeś już swój lot to klikasz „Szukaj biletów” i zostaniesz przeniesiony do okna wyszukiwania, które będzie wyglądać tak:

Jak kupować bilety bez opłaty transakcyjnej na trasie Warszawa - Ateny

Czarna strzałka wskazuje linie lotnicze, które będą przewoźnikiem.

Czerwona strzałka wskazuje na sprzedawcę biletu lotniczego. W tym przypadku zarówno przewoźnik jak i sprzedawca to Ryanair. Klikając przycisk „Kup” zostaniesz przeniesiony na stronę linii lotniczych Ryanair, gdzie będziesz mógł kupić bilet lotniczy na wybranej trasie.

W ten sposób kupisz bilet lotniczy bez opłaty transakcyjnej. Nie zawsze będzie to jednak najtańszy bilet. Akurat na tej trasie nasza wyszukiwarka znalazła lot Ryanair ale nie zawsze tak będzie.

Jest również prostszy sposób. Jeśli szukasz tanich lotów Ryanair to przygotowałem dla Ciebie specjalną stronę. Znajdziesz na niej ceny tanich lotów Ryanair ze wszystkich lotnisk w Polsce. Nie musisz już ciągle wpisywać w wyszukiwarkę różnych miejsc wylotu i powrotu. Rzut oka i masz tanie loty Ryanair gdziekolwiek tylko chcesz!

Taką samą stronę zrobiłem również dla tanich lotów Wizzair z Polski. Dla wygody 🙂

Finansowy Nerd
Reklama – Finansowy Nerd

Wyszukiwanie biletów lotniczych różnych agentów.

W przykładzie poniżej możesz zobaczyć więcej cen biletów dostępnych u różnych agentów na trasie Warszawa – Amsterdam.

Jak kupować bilety na trasie  - Warszawa-Amsterdam tanie loty

Jak widzisz najtańszy bilet oferuje SmartFares ale to nie jedyna cena. Agenci, którzy mają stronę w j.polskim mają rozszerzenie „.pl”.

Jeśli wybierzesz i klikniesz „Tickets.pl” zostaniesz przeniesiony na ich stronę, na której będziesz mógł zarezerwować bilet w tej cenie, właśnie na tą trasę. W ten sposób możesz porównywać ceny biletów dostępne u różnych agentów, w jednym miejscu.

Dlaczego mam korzystać z wyszukiwarki a nie strony linii lotniczych?

Już odpowiadam.

Na stronie linii Ryanair znajdziesz bilety lotnicze tylko od Ryanair.

Korzystając z wyszukiwarki będziesz mógł zobaczyć kalendarz cen i porównać znaleziony tani lot z cenami innych agentów. Poza Ryanair jest jeszcze przecież Wizzair, Air Portugal i wiele innych tani linii lotniczych. Z mojego doświadczenia wiem, że czasami cena biletów Wizzair jest niższa od Ryanair.

Dlatego warto korzystać z wyszukiwarki biletów. Po prostu jest szybciej.

Czy wyszukiwarka Wakacyjny Radar jest darmowa?

Tak. Nie musisz płacić za wyszukiwanie w naszej wyszukiwarce. Możesz u nas znaleźć bilet lotniczy bez opłaty transakcyjnej jeśli wybierzesz w wyszukiwarce linie lotnicze (patrzy przykład Ryanair powyżej). Nie pobieramy żadnych opłat transakcyjnych, ponieważ to nie my sprzedajmy bilety. Sprzedają je linie lotnicze lub agenci a my umożliwiamy jedynie wygodne wyszukiwanie i porównanie cen.

Daję Ci dostęp do informacji żebyś mógł zaoszczędzić swój czas i pieniądze.

Nie musisz wchodzić na każdą stronę linii lotniczych z osobna.

Masz wszystkie ceny w jednym miejscu.

To tyle w temacie a jeśli masz jeszcze chwileczkę to zobacz propozycje wakacji na własną rękę, które znajdziesz poniżej. Może coś Cię zainteresuje 🙂

Wakacje na własną rękę…


Więcej pomysłów na podróże znajdziesz tutaj.

Polub nas na Facebook

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wiedzieć więcej kliknij na przycisk poniżej!

Napisane przez Michał

Kocham podróże i poznawanie ludzi z całego świata. Mam przyjaciół w odległych miejscach świata i zwiedziłem dosyć spory kawałek naszej planety.

Hotele w promocji – aktualna lista!

Widok miasta

Bolonia,Włochy na 7 nocy w 4* hotelu ze śniadaniami za 1.086 PLN/os